Aktualności
ePUAP

Kontakt: https://epuap.gov.pl

Rada Rodziców Przedszkola nr 80 w Warszawie

e-mail: rada.rodzicow.80@gmail.com

Dziecięcy dar dotyku

„Dziecięcy dar dotyku”- innowacja pedagogiczna,

prowadzi mgr Anna Jaśkiewicz, mgr Anna Dąbrowska

Dzieci Dzieciom Dar Dotyku” metoda, którą wprowadziliśmy w naszym przedszkolu.

Potrzebę bliskości ma każdy człowiek, jest to bardzo naturalne.

Świat z różnych względów, skupia się raczej na złym dotyku, a my w obawie przed nim ograniczamy dotyk w ogóle, tę naturalną bliskość, której zwłaszcza bardzo potrzebują dzieci, by prawidłowo się rozwijać.

W latach 70 XX wieku przeprowadzono w USA badania, które potwierdzają, iż bliski kontakt fizyczny jest bezcenny. Badania dowodzą także, że wszystkie interakcje dziecka z rodzicami, mają wpływa na kształtowanie się połączeń między komórkami w wyższych ośrodkach mózgu. Dlatego rodzice, którzy pragną by ich pociecha w przyszłości potrafiła radzić sobie ze stresem, złością, umiała tworzyć związki – muszą pamiętać, jak istotna jest więź z dzieckiem budowana w pierwszych miesiącach jego życia.
Dotyk lub jego brak może przesądzić o prawidłowym rozwoju dziecka w sferze emocjonalnej, umysłowej i fizycznej. Jest podstawą ufnego przywiązania.

W naszej pracy z dziećmi, poszukujemy metod, które będą miały pozytywny wpływ na ich wszechstronny rozwój. Jedną z takich metod jest „Children Massaging Children – Dzieci Masują Dzieci” (polska nazwa „4D – Dzieci Dzieciom Dar Dotyku”). Autorką programu jest Eva Scherer, mieszkająca w Nowej Zelandii, terapeutka pracy z ciałem, instruktorka masażu, założycielka i prezes organizacji non profit „Child Connection Trust”. W Polsce szkolenie z metody CMC organizuje KLANZA, prowadzi je trener metody pani Monika Mokrzyszczak. Z naszego przedszkola w szkoleniu uczestniczyły cztery nauczycielki. Rada Pedagogiczna zdecydowała o wprowadzeniu tej metody w naszym przedszkolu oraz o objęciu nią młodszych dzieci w nieco zmodyfikowanej wersji.

Podczas stosowania techniki CMC wykonuje się masaż pleców, masaż dłoni, masaż głowy. Dzieci słuchają płyty z trzema specjalnie w tym celu skomponowanymi piosenkami, które jednocześnie są instrukcją masażu. Badania przeprowadzone w 2006 roku potwierdziły walory metody CMC oraz tego, że tego praca z ciałem, opierająca się na zmyśle dotyku działa pozytywnie na dzieci.

Korzyści są różnorodne, ponieważ masaż:

– pomaga budować pozytywny obraz własnego ciała,

– działa uspokajająco, rozluźniająco, rozśmieszająco,

– korzystnie wpływa na rozwój empatii oraz inteligencji emocjonalnej,

– uczy dzieci, jaka jest różnica między dobry dotykiem a tym złym.

Wprowadzenie programu CMC na zajęciach powoduje istotne zmiany:
– grupa staje się spokojniejsza, jest mniej agresji w grupie,
– wzrasta poziom empatii,
– dzieci potrafią rozpoznawać negatywny – tzw. zły dotyk i zaprotestować,
– dzieci lepiej koncentrują się na zajęciach.

Więcej informacji na temat masażu i bardzo ważnej roli dotyku w rozwoju dzieci można znaleźć na stronie http://Children Massaging Children/

Państwa zachęcamy by w codziennym zabieganiu, natłoku obowiązków znaleźć czas by tak po prostu posiedzieć przytulonym, pogłaskać, połaskotać swoje dziecko.